Zalej mě

„Zalej mě!“ je inciativa, kterou se snaží zapojit obyvatele do péče o veřejnou zeleň, zejména pak zalévání stromů vhodnou ušetřenou vodou z domácnosti.
Iniciativa vznikla v Brně s podporou Veřejné zeleně města Brna i vědců z Mendelovy univerzity. Vzápětí se rozšířila díky vedení města do Tišnova, kde s ní pomáhá i MAS Brána Vysočiny.
Zde informace zalejme.cz/tisnov

Dá se totiž předpokládat, že problémy se suchem, které jsme zažili v předchozích letech, se budou opakovat. Očekávané střídání sucha a přívalových srážek stromům nesvědčí. Zvýšená teplota urychluje vysychání půdy a už po měsíci sucha může být strom nevratně poškozen. Řešením by byla občasná zálivka, jenže v mnoha obcích byl během sucha vydán zákaz zalévání a nedostatek vody někde dokonce vedl k nutnosti vodu dovážet. Navíc vzrostlé stromy normálně nikdo nezalévá. Zdravotní stav stromů v obcích se tak zhoršil a mnoho jich také uschlo. Pokud se někde vysadily nové stromky, tak bez pravidelné zálivky byly také hned suché.
Pokud by se lidé naučili použitelnou vodou z domácnosti zalévat stromy, mohlo by to stromům pomoci překonat suchá období a lidi naučit s vodou lépe hospodařit.
Pro podporu zalévání vznikla také mapová aplikace na stránkách zalejme.cz, která lidem ukáže, které stromy potřebují zalít a umožní jim zadat počet dodaných litrů. Časem také upozorní uživatele, až jejich strom bude potřebovat vodu.

Myslíte, že by mělo smysl tuto myšlenku rozšířit i u Vás?

Informace k zapojení obcí zalejme.cz/zapojeni

Balíček aktivit a drobných úkolů na následující týden, které Vám pomohou začít se zaléváním stromů a postupně si ho osvojit zalejme.cz/vyzva_stromu

Informace k zapojení školek a škol zalejme.cz/skoly

 

 

MAPA stromů https://zalejme-prod.netlify.app/

Jednoduchý návod, jak a kde ušetřit vodu a jak ji následně použít na zalévání

JAK ŠETŘIT A SBÍRAT VODU?
Snížit spotřebu na polovinu a ještě denně nasbírat kbelík pro stromy je tak snadné! Navíc při tom ušetříte tisíce korun za vodu její ohřev. Stačí pár jednoduchých triků. Voda použitá na zalévání pomůže vašim stromům, ušetřená voda zase zůstane v krajině a pomáhá přírodě i lidem. Jak tedy začít?
1) Ušetřete vodu - utažením ventilů můžete snížit průtok vody, dejte plnou PET láhev do nádržky WC, zkraťte sprchování, můžete pořídit úsporné perlátory a sprchové růžice, ... možností je mnoho. A můžete začít s čistým svědomím zalévat.
2) Sbírejte použitou vodu - stačí miska do umyvadla a poblíž kbelík, do kterého se voda přelévá. Vodu můžete chytat při čekání na teplou nebo studenou, při umývání ovoce nebo zeleniny, vyplachování hrnků, atd.. Ke stromům patří voda bez tuků a chemie. Nebojte se, že by jí bylo málo;-). Později můžete využít

  vodu z koupání, používat šedou vodu na splachování, atd. ale nemusí být všechno hned.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAPA STROMŮ
V mapové aplikaci zaznamenáš zalití a uvidíš, jestli mají Tvé stromy žízeň.
Má ale i další funkce, které stále přibývají.
Potřeba vody každého stromu se počítá zvlášť a aktualizuje se několikrát denně. Závisí na zalévání, ale i na srážkách, ročním období, velikosti a druhu stromu, atd.. Snažíme se, aby se každá kapka co nejlépe využila a spolu s vědci i odborníky z měst výpočet stále vylepšujeme.
Pokud se přihlásíš a budeš chtít, tak Ti dáme vědět, až bude Tvůj strom potřebovat zalít. Už brzy uvidíš svoje statistiky i jak zalévají ostatní. Budeš s nimi moct soutěžit a sbírat odměny za zalévání.
Obce nám mohou poskytnout data stromů a budou mít pak možnost sledovat, jak se stromům daří i jak je lidé zalévají. Získají možnost některé stromy zvýraznit a u jiných naopak nastavit, že se zalévat nemají.

 

Díky dotaci Jihomoravského kraje v EVVO na rok 2021 bylo do databáze https://zalejme.cz/ přidáno 799 stromů (obce Níhov, Vohančice, Maršov, Borovník, Braníškov, Předklášteří a výsadba ořešáků v Tišnově). U každého stromu jsou uvedeny tyto údaje: Zeměpisná šířka Zeměpisná délka Zem šířka WGS84 Zem délka WGS84 Druh dřeviny Průměr koruny Výška dřeviny Nasazení koruny Růstové podmínky Rok výsadby Fyziologické stáří Vitalita Zdravotní stav Perspektiva Stabilita Celkový stav Poznámka. Díky těmto údajům s aktuálnímu stavu vody se v mapě ukáže, zda je strom potřeba zalít (červený) anebo ne (zelený).

Pomozte i vy zalévat stromy!

Facebook