Živá mapa Tišnovska

Živá mapa Tišnovska Aneb kam na výlet za poznáním (přírody, krajiny, historie)
Vážení milovníci výletů za poznáním.
Dostává se vám do rukou Živá mapa Tišnovska. Proč živá mapa? Klasické mapy a průvodci mají tendenci stárnout. Můžeme si dnes listovat starými vlastivědami z první republiky a nostalgicky si povzdechnout nad zmizelým mlýnským náhonem na Korábě, zničenou Bauerovou villou nebo odtěženým vrcholem Dřínové, se kterým zmizely i dříny. Živou mapou jsme chtěli vytvořit sdílený zdroj informací, které může editovat kdokoliv – snažíme se tak využít moderních technologií stejně jako znalostí místních, kteří mohou s ostatními sdílet místo, které znají
z dětských her, nebo část lokální historie, která se těžko dostane do školních učebnic.

Naše mapa je určena pro pedagogy, kteří hledají ve svém okolí náměty na terénní výuku, a to včetně tipů na aktivity, které je v dané lokalitě možné s žáky dělat. Stejně tak ji ovšem mohou využít i turisté, vedoucí dětských oddílů nebo rodiče, kteří nemají potřebu jezdit stovky kilometrů od domova, ale kteři mohou objevit, že i za humny roste věkovitý bukový prales, ve kterém lze zažít dobrodružství.

Jak s mapou pracovat?
1 Zadejte si do prohlížeče adresu https://bit.ly/zivamapa.
2 Ve sdílené mapě si najděte lokalitu, která vás zajímá – buď můžete hledat podle části Tišnovska, kam se chystáte na výlet, nebo si můžete vyfiltrovat lokality podle typu (např.
historické památky).
3 Každá lokalita má u sebe krátký popisek toho, proč je zajímavá a stojí za návštěvu. V popisku lokality u některých lokalit navíc najdete i odkaz na úložiště, kde můžete najít podrobnější popis lokality včetně rozvedení klíčových témat, se kterými na lokalitě můžete pracovat včetně návrhů na aktivit a pomůcek a pracovních listů. Tuto část ocení především pedagogové a vedoucí dětských oddílů, věříme, že může být inspirativní i pro rodiče hledající aktivity na zabavení pro své děti.

Živá mapa se musí vyvíjet – růst, měnit se a občas může její část i odumřít. Proto budeme rádi za zpětnou vazbu k lokalitám, aktivitám, ale uvítáme i vaši chuť zapojit se do jejího rozšiřování. Pokud se chcete zapojit do rozšiřování Živé mapy anebo máte jen podnět k jejímu fungování, napište nám na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Leták
Pracovní listy
Metodiky
Nádrže Slunná
Lažánecký prales - PR Slunná
Mlýnisko
Odvodňovací štola
PP Svídovec
Lažánky - opuštěný lom
řeka Svratka na úseku Doubravník - Borač

Projekt Sdílené on-line mapy zajímavá místa na Tišnovsku byl financován městem Tišnov v letech 2020 - 2021.

Facebook